Přeskočit na hlavní menu Přeskočit na obsah
Přeskočit navrch stránky Přeskočit na konec obsahu

Koniklec Velkorušný

Právě řešíme
Prijatý: 17.03.2024
Autor: Jan Rigó
Odpovídal: Martin Kristofčák

Podnet:

Vážený pane starosto,

od podnětu ke koniklecové turistice se rok s rokem sešel, Koniklec již s radostí kvete, avšak turistický ruch se, z mého pohledu, neřeší. V podnětu před rokem jste psal, že bychom se mohli a měli v této otázce někam posunout. Mohu se proto zeptat, na koho jste se v této věci obrátil, jaké Vám byly nabídnuty možnosti, v jaké fázi celá věc je a kam jsme se tedy posunuli?

Za mne by bylo řešením vyznačit na Kobylinci nějaké pěší cestičky a obehnat jej malým plůtkem, přes který by viděly i pětileté děti. Lidé by tak veděli, kudy je bezpečné se pohybovat. Samozřejmě by to některým obvzláště neohleduplným lidem nezabránilo v ničení (pokud chceme zanechat nějakou přístupnost a nechceme to obehnat dvoumetrovým plotem), avšak při chytrém prevedení by to mohlo minimálně snížit destrukci, ponechat prostor pro volný růst a zlepšit tak situaci.

Děkuji za Váš čas.


Odpověď:

Děkuji za podnět. Problematiku řeším delší dobu s odborem životního prostředí Kraje Vysočina, který má ochranu této přírodní památky na starost. O přírodní památku pečují, pravidelně sečou, rozrušují mechy, v minulosti také "vyžínání" a narušení vegetace svěřili stádu ovcí. 

Možností, jak problematiku řešit není mnoho. Koniklece rostou v celé ploše chráněného území, a tak vytvořením plotů a směrováním veškeré návštěvnosti konkrétní trasou povede k likvidaci části populace a k erozi dané trasy.  Podobný problém by následoval s realizací povalového chodníku skrz celou plochu. Aby v rámci řešení nedošlo k redukci populace koniklece a dalších rostlin, musel by být umístěn jedině po severní hraně území, což by zase nejspíš nenaplnilo očekávání návštěvníků prohlédnout si koniklece a případné ohrazení by překračovali. 

Také by šlo celé území znepřístupnit, k čemuž má odbor životního prostředí Kraje Vysočina oprávnění. To by podle mě byla škoda, ale pokud bude situace v budoucnu neudržitelná, tak k tomu bude nejspíš nutné přikročit. 

Je tu ještě možnost zavedení pozice strážce přírody, který by v exponovaný čas rozkvětu koniklece dohlížel na návštěvníky. Muselo by se jednat o někoho komunikativního a nekonfliktního. Pokud by byl zájem se toho ujmout, můžeme se domluvit. 

Momentálně se bavíme o návrhu částečného ohrazení problematických míst, rozšíření informačních tabulek s osvětou a instrukcemi pro návštěvníky. 

 

Komentáře jsou dostupné až po přihlášení na Váš Facebook profil. Pokud jste neodsouhlasili Cookies, komentáře se nemohou zobrazovat.